Mazda’dan Elektrikli Otomobillerle İlgili Çarpıcı Rapor

TOGG (Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Grubu) tarafından geliştirilen yerli ve elektrikli otomobil ile Türkiye’nin de adım attığı elektrikli otomotiv dalı, her geçen yıl daha da büyüyor. Şu an olmasa da, çok yakın bir gelecekte yollardaki elektrikli otomobil sayısı, klasik arabalarla neredeyse birebir sayıya gelecek. Lakin elektrikli arabaların hala aşması gereken iki büyük sorun bulunuyor: Batarya ve şarj sistemi. 

Mazda'nın yakın vakit evvel tanıttığı birinci yüzde 100 elektrikli modeli MX-30’da sırf 35,5kWh'lık bir bataryanın bulunması, büyük bir şaşkınlığa neden olmuştu. Mazda, uzun menzil sunacak bataryaların gezegenimiz için çok daha makûs olacağını argüman ediyor.

Mazda, 'Dünya'yı düşündüğü için' uzun menzilli elektrikli araba üretmiyormuş

Mazda’nın Avrupa araştırma yöneticisi Christian Schultze'ye göre bataryanın bu derece düşük kapasitede olmasının nedeni, gezegene yardım etmek. Schultze, yaptıkları araştırmaların, uzun menzilli elektrikli arabaların etraf için dizellerden daha zararlı olduğuna işaret ettiğini söyledi. 

Japon şirket, 95kWh'lik bir bataryanın (Tesla'nın üst düzey Model S ve X'inde gördüğümüze yakın), uzun müddetli kullanımda giderek daha fazla emisyona neden olacağını belirledi.

Bununla birlikte 35,5kWh’lık bataryaya sahip olan MX-30, menzil aralığını geniş tutmak isteyen şoförlerin ilgisini pek fazla çekmeyebilir. Markanın birinci elektrikli modelinin göstereceği satış performansı, Mazda’nın bu segmentte atacağı adımların istikametini belirleyecek. 

Başa dön tuşu