Mercedes, 2022’de Türkiye’de Kaç Araba Sattığını Açıkladı

Mercedes-Benz, bir önceki yıla oranla 2022’de ülkemizde sattığı araç sayısını %16 oranında artırdığını açıkladı. Öte yandan elektrikli otomobil satışlarında da büyük artış yaşandığı, satılan her beş elektrikli otomobilden birinin Mercedes olduğu ifade edildi.

2022’nin sona ermesiyle birlikte otomobil sektöründe nasıl bir yılı geride bıraktığımızı gösteren veriler yayınlanmaya başladı. Şirketlerin ne kadar otomobil sattığı da bu veriler arasındaydı. Şimdi de Almanya merkezli Mercedes-Benz, ülkemize ait verileri paylaştı.

Otomobil devi, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen başarılı bir yıl geçirdi. Buna göre şirketin Türkiye’deki araç satışları bir önceki yıla göre %16 oranında yükselerek 2022’de 25 bin seviyesine ulaştı.

Binek otomobil satışları %21,2 arttı

Üreticinin açıklamalarına göre, binek otomobil satışlarında önemli bir yükseliş görüldü. Satışların, bir önceki yıla göre %21,2 artarak 18 bin 630’a ulaştığı aktarıldı. Öte yandan ticari araç satışlarında da yükseliş vardı. Bu alandaki artış ise %3,7 olarak kaydedildi.

Elektrikli otomobil satışlarında da ciddi artış görüldü

Bilindiği üzere Mercedes-Benz, son yıllarda piyasaya sürdüğü elektrikli otomobilleriyle de öne çıkıyor. Alman üretici, 2022 yılında 4 farklı model çıkarmıştı. Yapılan açıklamalarda ise geçen yıl 1.559 elektrikli otomobilin satıldığı ve önceki yıla oranla %365’lik bir artışın görüldüğü ifade edildi. Bu miktar, ülkemizde satılan her beş elektrikli otomobilden birinin ‘EQ’ isimli Mercedes-Benz elektrikli modelleri olduğu anlamına geliyor.

Bu yıl içinde toplam satışlarındaki elektrikli otomobil payını %10’a çıkarmak isteyen şirket, ilerleyen yıllarda her segmentte elektrikli bir alternatifin olacağını belirtirken 2025’ten itibaren ise tüm yeni araç mimarilerini elektrikli araçlara yönelik olarak geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca şirket, yeni E-serisi ve CLE modellerini bu yıl müşterilerle buluşturmak istediğini de ekliyor.

2024 Model Mercedes-Benz GLE Serisi, Hibrit Motor Seçeneği ile Tanıtıldı

Mercedes-Benz, geçtiğimiz haftalarda ise dünya çapında önceki yıla oranla %1 düşüşle 2,05 milyon araç sattığını açıklamıştı.

Kaynak :
https://dogankabak.com.tr/2023/02/mercedes-benz-otomobil-satis-rakamlarini-acikladi/

Başa dön tuşu