Nazi Porsche’si Skandal Hata Yüzünden Satılamadı

Müzayedelerde ekseriyetle çok profesyonel, işinin ehli ve diksiyonu hayli düzgün insanların misyon alması beklenir. ABD’de yapılan müzayedede ise ilkokul 4. sınıf düzeyi bir yanılgı yüzünden, en az 20 milyon dolar paha biçilen bir Nazi Porsche’si satılamadı. 

Kaliforniya’da yapılan açık artırmada, müzayede sahibinin 13 milyon dolardan başlattığı satış, ekrana yansıtılan sayılarda yapılan kusurdan ötürü durduruldu. İngilizce’de 13 manasına gelen thirteen sözcüğünü 30 manasındaki thirty anlayan bir misyonlu, ekrana da bu sayısı yansıttı. Daha sonra da 17 manasındaki seventeen sözcüğü de seventy yani 70 olarak ekranda yer aldı. Yani iştirakçilerin gözden çıkaracakları para, yapılan skandal yanılgı nedeniyle birden çok arttığı için beşerler teklif veremedi. 

Müzayede iştirakçileri ise açık artırmayı düzenleyen Sotheby’s isimli şirketi alkış ve ıslıklarla protesto etti. CNN, satışın gerçekleşmeme sebebi olarak rezerv fiyata ulaşılamamasını olası münasebet olarak sundu. 

Porsche Olmayan Porsche: Type 64

Type 64, teknik olarak bir Porsche değilse de atası pozisyonunda bulunuyor. Bu sıra dışı araba, periyodunun Nazi Almanya’sı ile Faşist İtalya’sı ortasında imzalanan Çelik Paktı kutlaması için yapılması kararlaştırılan Berlin-Roma rallisinde müsabakası için üretildi. Type 64 üretildikten sonra çıkan savaş nedeniyle ralli yapılamadı. Aracı Nasyonal Sosyalist Şoförler Kolordusu üretmişti. 

Ferdinand Porsche, Nazi Partisi ve SS üyesi olarak o periyotta Hitler’in buyruğuyla Almanlar için ucuz araba üretmekte olan Volkswagen’de tasarımcıydı. Daha sonra kendi ismini verdiği bu araçta bol ölçüde VW kesimi kullanan Porsche, aracın gövdesini de uçaklarınkine emsal bir alaşımdan üretmişti. 

Araç birinci başta siyah olsa da daha sonra evvel turkuaz sonra da gümüş rengi boyandı. Vakit içerisinde arabanın direksiyon düzeneği, park lambaları ve frenleri de değiştirildi. 

Aracın 17 milyon dolara satılması durumunda Type 64, bugüne kadar satılmış en kıymetli Porsche unvanını da ele geçirecekti. 

Başa dön tuşu