Peugeot ve Fiat, 2019 Yılı Bitmeden Resmen Birleşecekler

Otomotiv dünyası, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve PSA’dan gelecek resmi birleşme haberini bekliyor. Yaklaşık bir ay evvel yaptığımız haberde, iki firmanın yüzde 50-50 iştirak modeline dayanan bir birleşme üzerinde muahede sağlandığını sizlere aktarmıştık. PSA ile FCA ortasındaki dev birleşme, New York Borsası, İtalyan Borsası (Milan) ve Euronext Borsası’nda (Paris) süreç görecek olan yeni bir Hollandalı ana şirket altında gerçekleşecek.

Reuters’ın haberine nazaran PSA ve FCA, çalışanlarına önümüzdeki haftalarda bir birleşme mutabakatı imzalayacaklarını söyledi. Tıpkı haberde, kelam konusu birleşme sürecine iki kümeden 50 kişinin dahil olduğu da bildirildi.

FCA ve PSA, dünyanın en büyük dördüncü araba üreticisini ortaya çıkaracak birleşmeyi nihayete erdirmek için bir müddettir görüşmelerde bulunuyorlar. Reuters’ın şirkete yakın kaynaklardan elde ettiği dökümanlara göre FCA Hazinedarı ve Küresel İş Geliştirme Lideri David Ostermann ve PSA Genel Müdür Yardımcısı Olivier Bourges tarafından yönetilen dokuz yeni çalışma kümesi oluşturuldu. Geçtiğimiz hafta FCA Lideri John Elkann, PSA ile bu yılın sonuna kadar birleşme mutabakatı imzalayacaklarını belirtmişti.

Avrupa'nın en büyük ikinci araba üreticisi olan Fransız PSA’nın bünyesinde Opel, Peugeot ve Citroen üzere değerli markalar bulunuyor. 2014 yılında İtalyan Fiat ile Amerikan Chrysler'in birleşmesi sonucunda kurulan FCA ise Jeep, Maserati, Alfa Romeo ve Dodge üzere markaları bünyesinde barındırıyor.

Başa dön tuşu