Toyota, Olimpiyatlar’da Kullanılacak Özel Araçlarını Tanıttı

Tokyo’da gerçekleşecek olan 2020 Yaz Olimpiyatları'na epeyce kısa bir vakit kaldı. Japonya'nın başşehri Tokyo'da yapılması planlanan Dünya Olimpiyatları’nın dünya çapındaki resmi sponsoru ise Japonya menşeili araba üreticisi Toyota olmuştu. Olimpiyatlarda kullanılacak olan akıllı robotlarını geçtiğimiz ay tanıtan Toyota, artık de olimpiyatlarda izleyicileri ve atletleri taşıyacak olan otonom araçlarını tanıttı.

Dev araba üreticisi, ana hedefini Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda kullanılan rastgele bir resmi filonun en düşük emisyon düzeyinde çalışmasını sağlamak olarak belirtmişti. Bu doğrultuda Toyota, oyunlar için % 90'ı elektrikli olan 3.700’den fazla hareketli eser sağlayacak. Bunlar ortasında hibritler, yakıt hücreli elektrikli araçlar, Prius Primes ve akülü elektrikli araçlar yer alacak.

Toyota, araçlarının toplamdaki karbondioksit emisyonlarının kilometre başına 80 gramdan daha az olacağını kestirim ediyor. Bu da bu boyuttaki klâsik bir akaryakıt ve dizel yakıtlı filonun üreteceği ölçünün yarısına eşit olarak görülüyor.

“Herkes İçin Hareketlilik” elde etmek maksadıyla araçlar, oyunların ve aktifliklerin farklı istikametlerine hizmet edecek. Örneğin bazıları, insanları sırf girişlerde karşılarken eşyalarını taşımalarına yardımcı olup misafirlere koltuklarına kadar eşlik edecek. Gelin Toyota'nın gelecek yılki Olimpiyat oyunları için kullanmayı planladığı elektrikli araçların tümüne yakından bakalım.

Toyota, Tokyo 2020 için yaklaşık 200 'Erişilebilir İnsan Aracı'nı yahut 'APM'yi kullanmayı planlıyor:

Pille çalışan araç; atletleri, çalışanları ve ziyaretçileri etkinliklere ve yerlere taşımanın yanı sıra yaralı atletleri, bir yardım aracına kadar taşımak emeliyle tasarlandı. Bir nevi toplu taşıma vazifesi de gören araçlar, mağduriyet yaşatmamak için oyun alanında 200’den fazla bir sayıda konuşlandırılacak.

Oyunların toplu taşıma aracı diyebileceğimiz APM, farklı gayeler için kullanılabilmek üzere değiştirilebilir bir iç dizayna sahip. Olağan dizaynında biri sürücü olmak üzere toplamda 6 yolcuyu birebir anda taşıyabiliyor. Ayrıca katlanabilir koltukları sayesinde sedye ve tekerlekli sandalye taşınma dayanağını sunan APM, tıpkı vakitte acil durumlar için ambulans tipi bir araç olarak da kullanılabilecek.

'Concept-i', olimpiyat meşalesine eşlik edecek:

Toyota'ya göre Concept-i'nin yüksek teknolojili bir dış tasarımı var. 2017 yılında birinci defa tanıtılan araba, olimpiyat meşalesinin taşınmasına eşlik edecek ve maratonda başkan araç olarak vazife yapacak.

Toyota’nın söylediklerine göreyse Concept-i, yolcuların hayat kalitesini düzgünleştirmek için sürüş düzenlemelerini, programlarını ve hislerini absorbe etmek için bir yapay zekâ kullanıyor. Bu yapay zekâ, tıpkı vakitte aracın beşerlerle etkileşime girmesini de sağlayacak.

Toyota, 300’den fazla otonom 'scooter'ı da olimpiyatlara getirecek:

Toyota, tesislerde güvenlik ve sıhhat çalışanı için yaklaşık 300 tane üç tekerli şahsî mobilite aracı sağlayacak. Erişilebilirliği artırmayı hedefleyen otomobil üreticisi, ayakta durmakta ve yürümekte zahmet çeken engelli yahut yaşlı bireyler için oturma tipini değiştirme özelliğini ve tekerlekli sandalye ilişkisini da aygıtlarında bulunduracak.

Toyota, personel taşımak için yaklaşık 500 adet Mirai araç sağlayacak:

Toyota, resmi mekânlar ve stadyumlar ortasında işçi taşımak için yaklaşık 500 adet Mirai model araç sağlamayı da planlıyor. “Gelecek” anlamına gelen Mirai araçlar, 58.500 dolarlık bir liste fiyatına sahip. Hibrit hidrojen yakıt hücresi teknolojisini kullanan bu aygıtlar, ya hiç karbondioksit yaymıyor ya da çok düşük emisyon salınımına neden oluyor.

Toyota’nın olimpiyatlar için hazırladığı araçları bu formda. Ayrıyeten Japon araba üreticisinin olimpiyatlara özel hazırladığı robotları ve başka pek çok hareketli aracını tanıttığımız yazımıza da bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu