Porsche Markalı İlk Otomobil Açık Artırmada Satılacak

Her yıl Ağustos ayında düzenlenen Monterey Araba Haftası, bu yıl bir efsanenin açık artırmaya çıkışına mesken sahipliği yapacak. Hasar görmemiş son Type 64 modeli, açık artırmanın akabinde yeni sahibinin galerisinde varlığını sürdürmeye devam edecek. Bu ortada tank olan Type 64 değil; Porsche isim levhasını taşıyan birinci araba olan Type 64.

Yalnızca 3 özgün Type 64 modeli bulunuyordu ama bunlardan sırf ikisi varlığını sürdürüyor. Bu modellerden biri ağır hasar görmüş durumda. Başkası ise 1947’de yenilendikten sonra hiç ‘rahatsız’ edilmedi. Açık artırmaya çıkacak bu model, Petersen Otomotiv Müzesi’nde korunmaya devam ediyor.

Type 64’ün imaline birinci sefer 1939 yılında başlandı. Gaye, 1.500 kilometre uzunluğundaki Berlin-Roma araba yarışına katılacak bir araba üretmekti. Bu sırada Volkswagen da KdF-Wagen modelini geliştirmiş ve tanıtmaya hazırlanıyordu. Sorun şu ki tıpkı yıl Almanya, Polonya’ya savaş açtı ve KdF-Wagen’ın tanıtımı, Type 64’ün ise imali ertelendi.

Sular durulduğunda Porsche 356’yı geliştiren mühendisler bu sefer Type 64 üzerine odaklandı. Sürat için üretilen bu araba gelişmiş aerodinamik, mükemmel bir güç ve hafif yapısıyla istenilen düzeye geldi. Type 64, 1946 yılında Porsche markasıyla resmi olarak kayıtlara geçen birinci araba oldu.

Bir Porsche araba için şu ana kadar ödenmiş en yüksek fiyat 14.080.000 dolar yani 84 milyon TL oldu. Gooding & Company isimli şirket, 2017 yılında bir 1970 Porsche 917K için bu fiyatı ödemişti. Pekala Type 64 için bu sayı ne kadar yüksek olacak? Beklentiler Type 64’ün yeni bir rekor kırması ve 20 milyon doların üzerinde bir fiyata satılması istikametinde.

Başa dön tuşu