Rolls-Royce, Mini Nükleer Reaktörler İnşa Edecek

Dünyanın en büyük mühendislik ve havacılık şirketlerinden biri olan Rolls-Royce, kimi bölümlerin reaksiyonunu çekecek olan güç vizyonunu açıkladı. Kamuoyunda daha çok lüks arabaları ile tanınan İngiliz firma, 2029 yılına kadar küçük nükleer reaktörler inşa etmeyi planladığını söyledi.

Öte yandan İngiltere’deki muhalif partiler, ülkenin nükleer enerjiyi büsbütün bırakması, bunun yerine daha ucuz yenilenebilir güç çözümlerine odaklanması gerektiğini söylüyorlar. Çevreciler, nükleer güç konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kimileri bunun tehlikeli ve değerli olduğunu savunurken, kimileri ise 2050 yılına kadar sıfır emisyona ulaşmak için tüm teknolojilere gereksinim olduğunu düşünüyor.

Rolls-Royce, 2029 yılına kadar 10 ila 15 küçük nükleer reaktör inşa etmek istiyor

Endüstri önderleri, küçük reaktörlerin deniz ve rüzgarı santralleri üzere düşük maliyetli yenilenebilir güçlerle fiyat konusunda rekabet edebileceğinden emin. Rolls-Royce, küçük modüler reaktörler inşa etmek ve bunları Cumbria yahut Galler'deki eski nükleer tesislere kurmak için bir konsorsiyuma liderlik ediyor. Şirket, 2029 yılına kadar 10 ila 15 ortasında küçük nükleer reaktör inşa etmeyi hedefliyor. Projede öngörülen maliyetin 3 milyar sterlin dolaylarında olduğu belirtiliyor.

Konuya ait açıklamalarda bulunan Rolls-Royce'un baş teknoloji sorumlusu Paul Stein, “İşin püf noktası, gelişmiş dijital kaynak metotları ve robotik montaj metotları kullanan fabrikalarda” dedi. Nükleer güç santralleri inşa etmenin üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağını savunan Stein, böylelikle elektriği daha ucuza mal edeceklerini söylüyor.

Başa dön tuşu