Tesla Model S’in Motorundaki Iron Man Göndermesi (Video)

Popüler görüntü paylaşım platformu YouTube’da 7 milyona yakın abonesi bulunan What's Inside? kanalı, isminden da anlaşılacağı üzere, elektronik modüllerden arabalara, ayakkabılardan yiyeceklere kadar pek çok eserin içini açarak, bileşenlerine ayırıyor. 

Bu sefer bir Tesla Model S’in içinde ne olduğunu merak eden What's Inside, satış rekorları kıran elektrikli arabanın motorunu açtı. Dan ve oğlu Lincoln, motoru açtıkları anda büyük ölçüde soğutma sıvısı ile karşılaştılar; fakat görüntünün en değişik kısmını Model S motorunun içindeki elektronik bileşenler oluşturuyor.

Söz konusu görüntüde, motorun içindeki bileşenlerin inanılmaz kompakt ve güçlü olacak formda tasarlandığı görülüyor. Motora dair en büyük sürprizlerden biri ise içinde Tony Stark, nam-ı başka Iron Man’in göğsündeki Arc Reaktör’ünü andıran üçgen bir nizam olmasıydı. 

Tesla’nın sahibi Elon Musk, çizdiği imaj ve eksantrik projeleri nedeniyle gerçek hayatın Iron Man’i lakabıyla anılıyor. Hatta Iron Man 2’de oynama bahtına da nail olan milyarder teşebbüsçü, Model S'in en değerli bileşenlerinden birinde ikonik karaktere isteyerek ya da istemeyerek bir gönderme yapmış olabilir.

Öte yandan motoru sökülen Tesla’nın 7 yaşında olduğunu söylemekte yarar var. Şirket bu mühlet zarfında araçlarındaki mekanik aksamlarda kıymetli yenilikler yaptı. Bu nedenle yeni Model S’lerin elektrik motorları muhtemelen çok daha ileri seviyede. Eski modellerin dahi bu kadar sofistike ve kompakt aksamlara sahip olması, Tesla’nın mühendislik açısından ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlıyor. 

Tesla Model S’in elektrikli motorunun modüllere ayrıldığı görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu