Tesla: Otopilot, Sürücülerden Dokuz Kat Daha Güvenli

Gelişen elektrikli otomotiv sanayisinin en büyük rekabetçisi olan Tesla, bugün 2019 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal raporlarını açıklamıştı. Sadece raporların kapsadığı devirde 143 milyon dolar kazanan şirketin dünyaya sunduğu güzel haberler ise finansal raporlarla sonlu kalmadı.

Tesla’nın yaptığı açıklamaya nazaran otopilotun etkin olduğu araçlar, üçüncü çeyrek boyunca meydana gelen kazaların 7 milyon kilometre sürüşte sadece bir kazaya karışmıştı. Tıpkı çeyrekte insanların karıştığı kazaların oranı ise 800 kilometrede bir olarak açıklandı. Tesla’nın açıkladığı bu bilgilerden çıkarılan sonuç ise Elon Musk’ın deyişiyle otopilotun insanlardan dokuz kat daha az kazaya karıştığıydı.

Tesla’nın elde ettiği bilgiler, ABD’nin Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi kurumundan elde edilmiş. Ama şirketin yaptığı karşılaştırma birtakım uzmanlara nazaran eşit şartlara dayanmıyor. Örneğin arabalardaki otopilot özelliği daha çok otoyollarda etkinleştiriliyor. Yani araçların otopilot özellikleri kent içinde fazla kullanılmıyor.

Ayrıca bir öteki zıtlığa nazaran Tesla araçları hayli yeni sayılırlar. Bunu daha çok açıklamak gerekirse Tesla’ların karşılaştırıldığı ‘diğer araçlar’ kategorisinde eski model otomobiller da bulunuyor. Hasebiyle bu otomobillerin güvenlik tedbirleri, yeni modellere ve bilhassa Tesla otomobillerine nazaran epeyce ilkel durumda.

Karşılaştırmanın daha eşit düzeylerde yapıldığı bir yere örnek vermek gerekirse otopilotun yazılım versiyonları örneklerden biri olabilir. Yapılan karşılaştırmaya nazaran 2019’un birinci ve ikinci çeyreğinde 4,6 milyon kilometrede ve 5,2 milyon kilometrede bir olan kaza oranı bu çeyrekte 7 milyon kilometrede bir gibi bir orana ulaşarak büyük bir uzaklık kat etti.

Tesla’nın karıştığı kaza sayısının azlığı daha evvel şirketin otomobillerini ‘En İnançlı Arabalar’ listesinden diskalifiye etmişti. Araçlar günümüzde o kadar az kazaya karışıyorlar ki güvenlik şirketleri karşılaştırma için kâfi bilgi bulamıyor. Böylesine harika dataları görmek Tesla’nın ne kadar sağlam otomobiller ürettiğinin de bir ispatı oluyor.

Başa dön tuşu