Tesla’nın Cybertruck’ı Trafikte Görüntülendi

SpaceX, Neuralink, Boring Company üzere şirketlerin CEO’su Elon Musk’ın bir başka markası olan Tesla, geçtiğimiz günlerde elektrikli kamyoneti Cybertruck’ı tanıtmıştı. Güvenliğiyle ve gücüyle ön plana çıkan aracın tanıtımı sırasında camların sağlamlığı gösterilmek istenirken aracın camına atılan taşla camı kırılmıştı.

Kimilerinin bir pazarlama atılımı olarak gördüğü bu bahtsız olay, büyük yankı uyandırmıştı. Dizaynıyla da epey dikkat çeken araca, yalnızca 100 dolar depozito vererek ön sipariş verebiliyordunuz. Şirketin CEO’su Musk, yaptığı birinci açıklamada 146 bin, 25 Kasım’da yaptığı açıklamadaysa 200 bin Cybertruck’ın siparişinin verildiğini açıklamıştı.

Cybertruck trafiğe çıktı

()

Tanıtımı ve siparişleriyle olay yaratan Cybertruck, bu sefer de trafikte görüntülendi. Yaklaşık 4-5 saniye uzunluğundaki bu kısa görüntüde Cybertruck’ın süratle ilerlediği, kamyoneti ise Tesla’nın elektrikli sedan aracı Model X’in takip ettiği görülüyor.

Efsanevi bilim kurgu sineması Back to the Future’daki (Geleceğe Dönüş) DeLorean marka otomobile benzetilen Tesla’nın Cybertruck’ı gücünün ve dayanıklılığının yanı sıra 100 km/sa’ya yalnızca üç saniyede ulaşmasıyla da dikkat çekiyor.

Cybertruck’ın yaklaşık 40 bin dolarlık (229 bin TL) en ucuz modeli, tek bir şarjla 402 kilometrelik bir menzile sahip olabiliyor. Aracın 69 bin 900 dolarlık (401 bin TL) modeli ile tek şarjla 804 km yol kat edebiliyor. 6 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan araç 1,5 ton (1.587 kg) yük taşıma kapasitesine sahip.

Aracın en üst ve en alt bu iki modelinin haricinde bir de 49.900 dolarlık (286 bin TL) orta segmenti bulunuyor. 480 km menzile sahip olan çift motorlu, çekerli bu araç ise 100 km/sa’ya 4,5 saniyede ulaşabiliyor. Montaj evresi 2021’de bitecek olan aracın 2021 sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu