Tesla’nın Otopilot’u Park Hâlindeki Otomobillere Çarptı

Elektrikli arabalarıyla bölüme taraf veren Tesla, ayrıyeten arabalarındaki yapay zekâ özellikleriyle de sıkça gündeme geliyor. Bilhassa Otopilot modu ile devamlı olarak karşımıza çıkan Tesla, arabalarındaki bu moda devamlı olarak yenileştirme yayınlayarak yeni özellikler ekliyor lakin tekrar de Otopilot modu birtakım durumlarda yetersiz kalabiliyor.

Geçtiğimiz hafta bir YouTube kullanıcısının paylaştığı bir görüntüde Tesla Model 3’ün Otopilot'u, şeridin ortasındaki bir koniyi kusursuzca atlatıyordu ve şeride geri dönüyordu. Bunu yaparken çok pürüzsüz bir formda atılım yapan Tesla, aracın içerisindeki bireyleri sarsmıyordu ve çok başarılı bir iş çıkarmıştı. Bugün ortaya çıkan manzaralarda, geçtiğimiz hafta çok başarılı bir halde çalışan Tesla’nın Otopilot’unun bu sefer o kadar da başarılı olamadığı görüldü.

Tesla Model 3, park hâlindeki iki araca çarptı:

Bugün bir Tesla Model 3 şoförü, yaşadığı bir olay ile arabanın Otopilot sisteminin sonlarını berbat bir tecrübe ile öğrenmiş oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletinde bir Tesla Model 3, park hâlindeki iki araca çarptı ve durmadan evvel yaklaşık 100 metre daha yavaşlayarak ilerlemeye devam etti.

Park hâlindeki arabalardan biri, Connecticut Eyalet Polisinden bir üniteye aitti ve kaza olduktan sonra şoför sorgulandı. Şoför, arabası Otopilot moduna aldığını ve kaza olduğu sırada arka koltuktaki köpeğiyle ilgilendiğini belirtti. Eyalet polisi, o sırada sol şeritte parçalanmış bir aracı çektiklerini ve beyaz bir Tesla Model 3’ün direkt üzerlerine geldiğini tabir etti. Garip olan, araba durmadan evvel 100 metre daha ilerlemeye devam etmesiydi.

Kazada kimse önemli halde yaralanmadı fakat Otopilot’un yaptığı kusur, üç otomobilden daha büyük bir kalabalığa dalabilirdi ve sonuçlar çok daha büyük bir felakete yol açabilirdi. Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği Yönetimi, “Bazı arabalar çeşitli otomatik yeteneklere sahip olabilir fakat şu anda tam olarak kendi kendini kullanma yeteneğine sahip olan kusursuz bir araç bulunmuyor” diyerek sürücülerin bu bahiste daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Tesla ise husus ile ilgili rastgele bir açıklama yayınlamadı.

Başa dön tuşu