Türkiye’de En Çok Satılan Otomobiller – 2019

Artan enflasyon ve gelen ÖTV artırımları nedeniyle ülkemizdeki araba satışları her geçen yıl düşüşe geçmekte. Bu yıl için de durum tıpkı halde. Yüksek vergilerden ötürü sıfır km bir araç almak önemli manada bütçenimi zorluyor. Bu yüzden tüketicilerin birinci tercihleri ikinci el araçlardan yana oluyor.

Her ne kadar sıfır km araç tercih edenlerin sayısı, ikinci el tercih edenlerden daha az olsa da geçtiğimiz 8 ayın bilgilerinin yayınlanması ile birlikte, bu yılın en çok satan sıfır km araçlar muhakkak oldu. Listede Türkiye'de üretilen araçlar çoğunlukta.

En çok satan arabalar:

1 – Fiat Egea Sedan

Listemizin 1. sırasında Fiat Egea Sedan var. Bursa'daki Tofaş fabrikalarında üretilen araba, geçtiğimiz 8 ayın en çok satan arabası oldu. Toplam satış sayısı da 25 bin 857.

2 – Renault Clio HB

2. sırada ise Renault Clio HB yer alıyor. Hem akaryakıtlı hem de dizel olarak alınabilen arabanın birinci 8 aydaki satış rakamı 13 bin 158.

3 – Renault Magane Sedan

Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen 3. araba ise Renault Megane Sedan. Oyak Renault Bursa tesislerinde üretilen C sınıfı kompakt araç 13 bin 38 adet sattı.

4 – Toyota Corolla Sedan

En çok tercih edilen 4. araç ise Adapazarı'nda üretilen Corolla Sedan oluyor. Hibrit versiyonu da bulunan araç toplamda 11 bin 56 adet sattı.

5 – Honda Civic Sedan

Listenin 5. sırasında ise Honda'nın bu ay itibariyle makyajlı modelini de satışa sunduğu Civic Sedan modeli bulunuyor. Makyajla birlikte ön tarafta ufak değişiklikler yapılan araç ve sürüş ve otonom sistemleri güncellenen araç, toplam 9 bin 101 adet sattı.

6 – Volkswagen Passat

6. sırada ise bir Alman arabası yer alıyor. D sınıfının en çok tercih edilen modellerinden birisi olan VW Passat'ın bu ay makyajlı modeli de satışa çıktı. Toplamda 6 bin 848 adet satmayı başardı.

7 – Nissan Qashqai

En çok tercih edilen arabaların 7. sırasında ise Nissan Qashqai var. Aracın satış fiyatı 161 bin ile 247 bin TL ortasında değişiyor. 8 ay içerisinde toplamda 5 bin 356 adet Qashqai satıldı.

8 – Peugot 5008

Listenin 8. ve son sırasında ise SUV bir araç olan Peugot 5008 yer alıyor. Başarılı bir satış sayısına ulaşan araç toplamda 5 bin 75 adet sattı.

Listenin üst sıralarında Türkiye'de üretimi gerçekleşen ve başkalarına kıyasla daha uygun fiyatlara satılan arabalar yer alıyor. Bu da sıfır km araç tercih eden tüketicilerin de daha uygun fiyatlı arabalara yöneldiğini gösteriyor. 

Başa dön tuşu