Yerli Otomobil, Cumhurbaşkanı Tarafından Test Edilecek

2011'den beri gündemde olan yerli araba için süreç, 2017'den itibaren sürat kazandı. 2017'de Türkiye'nin Arabası Projesi Ortak Teşebbüs Kümesi İşbirliği Protokolü, Anadolu Kümesi, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Kümesi ve Güçlü Holding'le imzalandı. Yerli araba projesindeki '5 babayiğit'in yanı sıra TOBB da şirkete ortak oldu.

31 Mayıs 2018 tarihinde 6 ortaklı projede imzalar atılarak, 'Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret A.Ş.' (TOGG) ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu. Şirkette Anadolu Kümesi, BMC, Kök Kümesi, Turkcell ve Şiddetli Holding yüzde 19'ar, TOBB yüzde 5 hisseyle yer aldı. TOGG CEO'luğuna Haziran 2018'de Mehmet Gürcan Karakaş getirildi ve faaliyetler Gebze'deki Bilişim Vadisi'ne taşındı.

Direksiyonda Erdoğan Olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu proje elektrikli, otonom ve temaslı araç teknolojilerinin temelden dönüştürdüğü otomotiv sanayisinde ülkemize bir fırsat penceresi sunacak” demiş ve geçtiğimiz ay yaptığı açıklamayla yerli arabanın aralık ayında kamuoyuna tanıtılacağını belirtmişti.

TOGG, yerli aracın prototipini önümüzdeki günlerde tanıtacak. Erdoğan'ın Gebze'de yerli araba çalışmalarını yerinde incelemesi ve aracı bu sırada denemesi bekleniyor.

Fikri ve sınai mülkiyet hakları büsbütün Türkiye'nin Araba Teşebbüsü Grubu'na ilişkin, C segmentinde yüzde 100 elektrikli bir SUV olan aracın ön gösterimi, birinci sefer gerçek boyutlarında ve çalışan bir araçtan yapılmış olacak.

Söz konusu modelin belirlenmesinde, vatandaşlarla yapılan anket de tesirli oldu. 2030'a kadar model sayısının 5'e ulaşması öngörülüyor. Yerli arabanın birinci olarak 2022 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor. 

Başa dön tuşu