Anahtarsız Girişe Sahip Otomobiller Hırsızlığa Açık

Günümüzde pek çok arabada anahtarsız kilit sistemleri kullanılmaya başlandı. Bu sistemde fizikî bir anahtar bulunmuyor. Tıpkı kumandalı anahtarlarda olduğu üzere elektronik kilit kullanılıyor. Sistemin birtakım zayıflıklarını keşfeden hırsızlar ise anahtarsız kapı gördükleri anda gözlerini otomobillere dikiyor.

İngiltere’de son yıllarda artan araba hırsızlıkları, arabaların ne kadar inançta olduğu sorusunu da akla getirdi. Ülkede son yıllarda çalıntı araba olaylarının en çok yaşandığı devirden geçiliyor. What Car? Mecmuası, hangi arabaya girmenin ne kadar sürdüğünü test etti.

Bizdeki tabiriyle ‘Hırsıza yol göstermemek’ için kullanılan ekipmanın nereden tedarik edilebileceği ve nasıl kullanılacağı açıklanmadı.

Test edilen 7 arabanın, hırsızlara karşı koyabilme mühletleri ise şu halde oldu:  

  • DS 3 Crossback Puretech 155 Ultra Prestige – 10 saniye
  • Land Rover Discovery Sport TD4 180 HSE (2018 model) – 30 saniye
  • Land Rover Discovery SD6 306 HSE – 20 saniyede araca girildi lakin sürülemedi
  • BMW X3 xDrive20i M Sport (2018 model) – 60 saniye lakin sadece ‘Smart Key’ faal olduğunda
  • Audi TT RS Roadster – 10 saniye fakat sırf ‘Smart Key’ faal olduğunda
  • 140 ST-Line X – 60 saniye fakat sadece ‘Smart Key’ faal olduğunda
  • Mercedes A-Class A220 AMG Line – 50 saniye lakin sırf ‘Smart Key’ faal olduğunda

Audi’nin çatı firması olan Volkswagen, bu açığın giderilmesi için polis ve sigorta şirketleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi. PSA Group ise bu hedefle çalışan grupları olduğunu ve hırsızlık metotlarını tahlil ettiklerini söyledi. Ayrıyeten bayilerin, müşteri talebi doğrusunda anahtarsız giriş sistemlerini devre dışı bırakabilmeleri gerektiğini belirtti.

Normalde ikili olarak çalışan hırsızlar, bir meskenin önünde park edilmiş otomobilleri maksat alıyor. Hırsızlardan biri, elindeki aygıtla aracın yanında bekleyerek anahtarsız giriş sinyalini güçlendiriyor. Başka hırsız da meskenin önünde sinyal alabileceği bir noktada bekliyor. Meskenden gelen sinyali otomobile ileterek sistemi aşıyorlar. Çalınan otomobiller genelde parçalanarak satılıyor.

Otomobil üreticileri ise otomobilleri daha korunaklı hale getirmek için hareket tespit teknolojisi üzere teknolojiler denemeye başladı. Bu teknolojiye sahip olan araçları çalmak daha sıkıntı. What Car? takımı, hareket tespit özellikli araçları çalmayı başaramadı. Bu teknoloji ne yazık ki şu anda araba pazarında geniş ölçekte kullanılmıyor.

Başa dön tuşu