Elektrikli Volvo XC40 SUV Modelinin Tasarımı Ortaya Çıktı

Otomobil dalında trend belirleyen markalardan bir tanesi olan Volvo, büsbütün elektrikli birinci modeli Volvo XC40 ile birlikte yeni bir periyodun kapılarını aralayacak. 16 Ekim’de tanıtacağı arabanın tasarım ayrıntılarını açıklayan İsveçli şirket, akaryakıtla çalışan araçlara kıyasla çok daha kolay bir dizayna vurgu yapıyor.

Örneğin, XC40 SUV egzoz borularına sahip olmayacak. Ayrıyeten akaryakıtla çalışan araçlarda soğutmayı sağlamak için kullanılan klâsik ön ızgara da kalkıyor. Kırpılan bu özelliklerin yanı sıra, kaput kısmının yeni tasarımı da bir oldukça dikkat çekiyor. 

XC40 SUV, büsbütün elektrikli bir yapıda olması sebebiyle içten yanmalı bir motora sahip olmayacak. Kaput kısmını daha verimli olacak formda yine tasarlayan Volvo, bu sayede şoförlere fazladan 30 litre bagaj hacmi sağladığına dikkat çekiyor.

Motorun yanı sıra art taraftaki egzos borularına da veda eden elektrikli SUV, orijinal bir “Sage Green” metalik seçeneği de dahil olmak üzere sekiz farklı dış renkte gelecek. Ayrıyeten iki yeni 19 inç ve 20 inç tekerlek seçeneği de mevcut olacak.

Volvo Cars tasarım sorumlusu Robin Page, ızgaraya ve egzos borularına muhtaçlık duymayan, daha pak ve daha çağdaş bir araba yarattıklarını tabir etti. Bu yaklaşımın şirketin geleceğinde değerli bir yere sahip olduğunu belirten Page, akü durumu üzere bilgileri sağlamak için şoför arayüzünü de değiştirdiklerini aktardı.

Volvo, araç içerisindeki kumaşların geri dönüştürülmüş materyallerden yapıldığını söylüyor. Yeni kokpit dizaynının şoförlere çok daha ferah ve fonksiyonel bir alan sunduğunu belirten şirket, kapılarda ve koltukların altında küçük çantalar için pek çok saklama alanı olduğunu tabir etti.

Volvo’nun büsbütün elektrikli birinci SUV modeli XC40 hakkındaki tüm ayrıntıları, 16 Ekim’de gerçekleştirilecek aktiflikte öğreneceğiz. O vakte kadar yeni bilgiler açığa çıktığı takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Başa dön tuşu