Groupama Sürüş Akademisi’nden Güvenli Sürüş Önerileri

Groupama Sürüş Akademisi çatısı altında 2020 yılının sonundan bu yana inançlı sürüş aktiflikleri düzenleyen Groupama Sigorta, tatilde yola çıkmadan evvel inançlı sürüş için dikkat edilmesi gereken kıymetli noktaları açıkladı.

Trafik kazalarının azaltılmasına yönelik hayata geçirdiği sorumluluk projesi kapsamında kasko sigortalılarına fiyatsız inançlı sürüş eğitimi vererek yol güvenliğine katkıda bulunan Groupama Sigorta, tatilde yola çıkacaklara inançlı sürüş için tekliflerde bulundu. Her şeyden evvel aracın geçerli bir trafik sigortası olmasının zarurî olduğunu hatırlatan Groupama Sigorta, yolda yaşanabilecek risklere karşı ise kasko sigortasının kıymetli bir rolünün olduğunun altını çizdi.

Yolculuk öncesinde ve sırasında alınması gereken tedbirleri ve oluşabilecek riskleri belirten Groupama Sigorta, inançlı sürüş tekliflerini şöyle sıraladı:

  • Araca binmeden evvel; lastiklerin durumunu, farların paklığını ve camların görüşe uygunluğunu dikkatle denetim edin.
  • Aracı çalıştırmadan evvel, araç içinde özgür dolaşan eşya olmadığına, koltuk ve ayna ayarlarınızın yanlışsız olduğuna, emniyet kemerinizi taktığınıza ve tüm yolcularınızın emniyet kemerlerini taktığına emin olun. Unutmayın, emniyet kemeri kullanımı; mümkün kazalarda ağır yaralanma riskini 45 azaltır.
  • Kazalardan uzak durmak için sürat limitlerini aşmayın; öndeki aracı yakından takip etmeyin. Sürüş esnasında asla cep telefonu kullanmayın. Unutmayın, cep telefonuyla konuşmak kazaya karışma mümkünlüğünü 400 oranında artırır.
  • Seyir esnasında yola odaklanın. Konsantrasyon güç gerektirir. Konsantrasyonunuzu korumak için seyahat öncesinde uykunuzu alın ve seyahat sırasında 2 saatte bir 15 dakika mola verin.
  • Son olarak trafikte saygılı ve hoşgörülü olmayı ihmal etmeyin.

Türkiye’de trafik kazalarının 88’i şoför yanılgılarından kaynaklanıyor. Trafik kazalarına neden olan şoför yanılgılarının esas sebepleri; sürat limitlerini aşmak, öndeki aracı yakından takip etmek, kavşaklarda geçiş önceliklerine uymamak ve sürüş esnasında telefon görüşmesi yapmak biçiminde sıralanıyor. Bu yanılgılara karşı alınabilecek tedbirler ise şöyle;

  • Hız limitlerini aşmak yerine yola erken çıkın. Bu sizin yolda çabuk etmenize neden olan geriliminizi ortadan kaldıracaktır.
  • Öndeki araçla ortanıza en az 2 saniyelik aralık bırakın. Mümkün bir tehlikede bu ara sizin müdahale yapmanıza müsaade verecektir.
  • Dönel kavşaklarda öncelik kavşağın içindeki araçtadır. “Yol ver” tabelasına dikkat edin.
  • Cep telefonu görüşmenizi bluetooth kulaklık ile yapsanız dahi beyniniz etrafınızda olup biteni algılayamayacaktır. Bu yüzden kontağı açtığınızda, telefonunuzu kapatın.

Trafik kazası risklerine ve aksiliklerine karşı mecburî trafik sigortanızı ve araç garantiniz için ise kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu