On Binlerce Aracı Çalınan Kia, Ücretsiz Güncelleme Sunacak

Geçtiğimiz yıl Kia Challange isimli akım nedeniyle on binlerce Kia ve Hyundai marka aracın çalınmasının ardından Hyundai, araçlar için bir güvenlik güncellemesi yayınlayacağını açıkladı.

2022 yılının sonlarına TikTok’ta bir anda popülerleşen Kia Challange nedeniyle 2011-2021 arasında üretilen bazı Kia modelleri ve 2016-2021 arasında çıkan bazı Hyundai modellerinin bir tornavida ve USB kablosuyla çalıştırılabildiği ortaya çıkmıştı. Viral olan videolardan sonra kendilerini Kia Boyz olarak adlandıran bir çete neredeyse tüm ABD’de binlerce aracın çalınmasına ve 8’i ölümlü 14 kazanın yaşanmasına neden olmuştu.

Kia ve Hyundai ise kullanıcılarına direksiyon kilitleme özelliğini sunarak araçları korumaya hatta kurulum masrafıyla birlikte yaklaşık 500 dolara “güvenlik kiti” satmaya çalışmıştı. Son çare olarak Ulusal Ulaşım ve Güvenlik Kurumu, Kia ve Hyundai sahiplerine 26.000 adet direksiyon kilidini ücretsiz olarak vermişti.

Kia ve Hyundai bu sefer işe yarayacak bir güvenlik güncellemesi geliştirdiğini açıkladı

Bugün Kia’nın da üst şirketi olan Hyundai tarafından yapılan açıklamada şirketin araçlar için bir “anti-hırsızlık” yazılımı geliştirdiği ve bu güncellemenin tüm Kia ve Hyundai sahiplerine dağıtılacağı belirtildi. Yapılan açıklamaya göre bu yeni güncellemeyle birlikte aracın alarmı 30 saniyeden 1 dakikaya çıkarıldı. Tabii ki bunun bir çözüm olmadığının farkında olan Hyundai, araçların anahtarları tanımadığı takdirde kendini kilitlemesini ve kontak sistemini tamamen kapatmasını sağlayan bir güvenlik yazılımını da kullanıcılara ücretsiz dağıtacaklarını açıkladı.

 ABD’de toplamda 8.3 milyon aracı kapsayan bu güncelleme için araç sahipleri yetili teknik servislere başvuru yapacak. Yaklaşık 1 saatlik güncelleme işleminin ardından kullanıcılar güncellenmiş yazılımlarını kullanmaya başlayabilecek.

Kia’nın Yeni Logosu Kafaları Karıştırdı: İnsanlar Farklı Bir Otomobil Markası Zannediyor

Hyundai, çoğunlukla ABD’deki araçlarda görülen bu sorun için sunduğu güvenlik güncellemesinin Avrupa ve ülkemiz dahil diğer bölgelerdeki kullanıcılara sunulup sunulmayacağı konusundaysa bir açıklama yapmadı.

Kaynak :
https://www.theverge.com/2023/2/14/23599300/hyundai-kia-car-theft-software-update-free-tiktok-challenge

Başa dön tuşu