Otokar Slovakya’ya otobüs ihraç edecek

Türkiye’nin başkan otobüs markası Otokar, otobüs ihracatı yaptığı ülkeler ortasına Slovakya’yı da ekliyor. Otokar, Kent Körüklü otobüsleri için Bratislava Toplu Taşıma Şirketi DPB’den 40 adetlik sipariş aldı.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, kendi tasarımı ve üretimi otobüslerle ihracat pazarlarında büyümeye devam ediyor. Başta Avrupa olmak üzere 50’den fazla ülkede otobüsleri kullanılan Otokar, son olarak Bratislava Toplu Taşıma Şirketi DPB’den (Dopravny Podnik Bratislava) 40 adet Kent Körüklü otobüsü siparişi aldı. Slovakya’nın başşehri Bratislava’nın toplu nakliyat gereksinimleri doğrultusunda üretilecek otobüslerin 2021 yılı sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 50 ülkesinde 35 binden fazla otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, inançlı seyahat imkânı sunan Otokar toplu nakliyecilik dalındaki 58 yıllık tecrübesi, mühendislik kabiliyeti ve tasarladığı eserlerle Avrupa başşehirlerinin tercihi olmaya devam ediyor. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; “Bu siparişle birlikte Orta ve Doğu Avrupa’da büyüme amacımızda değerli bir adım daha atarak Slovakya’yı otobüs ihracatı yaptığımız ülkeler ortasına ekliyoruz. Bugün otobüslerimiz Türkiye’nin yanı sıra, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Malta, Romanya, Polonya, Letonya, Sırbistan, Bulgaristan başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde kent içi toplu nakliyatta kullanılıyor. Türkiye’de tasarlanan ve üretilen otobüslerimizin dünyanın önde gelen kentlerinde kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Sipariş alınan Kent Körüklü otobüslerinin Bratislava’nın toplu nakliyat gereksinimleri doğrultusunda üretileceğini belirten Otokar Ticari Araçlar Milletlerarası Satış Pazarlama Yöneticisi Hakan Bubik, otobüslerin geniş iç hacmi ile Bratislava kenti toplu taşıma hizmetlerinde eşsiz konfor sunacağını vurgulayarak “Bratislava Toplu Taşıma Şirketi DPB’nin isterleri doğrultusunda, yolcuların seyahat tecrübesini keyifli kılacak ve sürücülerin sürüş konforunu arttıracak birçok yenilik birinci kere bu araçlarla Avrupa pazarına sunulacak” açıklamasını yaptı.

Kent Körüklü otobüsleri, çağdaş iç ve dış manzarası, çevreci motoru, üstün yol tutuşuyla da dikkat çekiyor. Koltuk başına düşük işletme maliyeti sunacak Bratislava’nın Kent Körüklü otobüsleri güçlü kliması ile her mevsim ferah seyahat vadediyor. ABS, ASR, disk frenler ve kapılarda sıkışmayı önleyici sistem ile azamî güvenlik sunan araç; toplu ulaşımda üst seviye konfor vadediyor. Kent Körüklü, yüksek yolcu kapasitesiyle de ön plana çıkıyor.

Bratislava’nın isterleri doğrultusunda üretilecek Kent Körüklü otobüslerinde birçok yeni özellik yer alacak. Otomatik yolcu sayımı gerçekleştirecek araçlarda wi-fi ilişkisinin yanı sıra USB şarj kısımları de yer alacak. Otobüslere yerleştirilen yüksek çözünürlüklü kameralarla, görme engelliler de dahil olmak üzere, tüm yolculara güvenlik sağlayacak çağdaş bir bilgi sistemi de araçlarda yer alacak. Kent Körüklü otobüslerinde yolcular, bilgi sistemlerinden şimdiki haberleri, sınırların ve aracın mevcut hareketini gerçek vakitli takip edebilecek. Geniş kapıları, alçak tabanlı girişi ve engelli rampası ile engelli, çocuklu ve yaşlı yolcuların rahatça otobüslere inip binmelerini sağlayan Kent Körüklü, Bratislava ulaşımına yeni bir soluk getirecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu