Tesla Model 3, Euro NCAP Testlerinde Görüntülendi

Elon Musk'ın sahip olduğu Tesla Motors, ürettikleri otonom araçlarla araba bölümüne yeni bir sayfa açmayı başardı. Şirketin araçları genelde aldığı yazılım güncelleştirmeleriyle gündeme gelse bile bu defa 2019 model Tesla Model 3, Euro NCAP çarpışma testleriyle isminden kelam ettirmeyi başardı.

Bağımsız bir kuruluş olan Euro NCAP, arabalara uyguladığı sıkı çarpışma testleri ile biliniyor. Kuruluş testlerini o kadar üst seviye yapıyor ki potansiyel müşteriler bu bedelleri önemsiyorlar ve araba üreticileri de aldıkları sonuçları birer reklam gereci olarak kullanıyorlar.

Tesla Model 3, girdiği testlerden yüksek bir muvaffakiyetle çıktığı üzere şunu da belirtmek gerekiyor: Şirketin, müşterilerine uzaktan sunduğu faal güvenlik özellikleri, Euro NCAP yetkililerinin “Güvenlik Yardımcısı” konusunda bugüne kadar verilmiş olan en yüksek puanlardan birini, Tesla Model 3'e vermelerini sağladı.

İşte Tesla Model 3'ün Euro NCAP çarpışma testleri sonuçları:

  • Tesla Model 3'ün çarpışma testleri ayrıntılı sonuçlarına ulaşmak için burayı tıklayın.

Girdiği tüm testlerden neredeyse tam puan almayı başaran Tesla Model 3, puan kayıplarını ise çocuk yolcuların güvenlikleri konusundan ve mümkün bir yayaya çarpma hususlarında yaşadı. Bebek koltuklarının yerleştirilmesi için yararlı olan Isofix ve i-Size sistemlerinin bulunmaması Model 3'ün hanesine eksi olarak işlenirken bir yayaya çarpılması durumunda yayanın yüksek düzeyde darbe alacağı belirlendi. Lakin bu negatif durumlar, Tesla Model 3'ün 5 yıldız almasının önüne geçemedi.

Euro NCAP ile çarpışma testlerini yapan Thatcham Research'ün araştırma kısmı başkanı Matthew Avery, Model 3'ün aldığı puanları değerlendirirken; “Tesla, elektrikli bir aracın yapısal yararlarını avantaja çevirmek için âlâ bir iş çıkardı. Tesla Model 3, bugüne kadar gördüğümüz en yüksek Güvenlik Yardımı puanlarından birine ulaştı.” ifadelerine yer verdi.

Euro NCAP, her araçta olduğu üzere Tesla Model 3'te de çarpışma testinin görüntülerini YouTube kanalı üzerinden paylaştı. İşte Tesla Model 3'ün çarpışma testi görüntüsü;

Başa dön tuşu