Volkswagen’in ID R Elektrikli Yarış Aracından Rekor (Video)

Fomula 1 üzere yarışlarda rekorlar pek de uzun ömürlü olmaz. Arabalar ve yarış teknolojileri daima geliştiği için rekorlar, 1 ya da 2 yıl içerisinde yenilenir. Goodwood Sürat Festivali’nin rekoru ise 20 yıldır kırılamıyordu.

Yeni rekor, Volkswagen ID R elektrikli yarış arabasının oldu. Romain Dumas denetimindeki araç, 1.86 kilometrelik tırmanma pistinde rekoru iki kere geliştirdi. Birinci gün 41.18 saniye ile rekoru eline geçiren Dumas, ikinci gün bu rekoru 39.90 ile 40 saniyenin altına çekmeyi başardı.

Bir evvelki rekor, 780 beygirlik bir McLaren Mercedes MP4/13 kullanan Nick Heidfeld tarafından 1999’da kırılmıştı. Heidfeld, parkuru 41.6 saniyede tamamlamıştı. 

Volkswagen ID R ve şoförü Dumas, Pikes Peak ve Almanya’daki Nürburgring-Nordscleife’de de rekor kırmıştı. 

Araç, Goodwood’daki rekor için özel olarak hazırlandı. Daha küçük bir batarya kullanılarak yükü azaltılan aracın güç çıkışı da kısa müddetli hızlanma için optimize edildi. Araçta sürtünmeyi azaltıcı bir sistem kullanıldı.

ID R, Volkswagen’in elektrikli araba segmentindeki amiral gemisi olacak. Firma, uzun müddettir bu araçları piyasaya hazırlıyor. Birinci çıkacak araç, ID 3 olacak. VW her yıl 100 bin ID 3 satmayı planlıyor.

ID 3 hatchback modeli, VW’in yeni Modüler Elektrikli Sürüş(MEB) Aracı ile üretilecek olan birinci araba olacak. 2016 yılında kurulan MEB platformu, hayli esnek bir platform ve çok sıradan modülleri kullanarak farklı üretimler yapmayı sağlıyor. Maliyetleri epeyce azaltan bu formül, VW’in 20’den fazla büsbütün elektrikli arabadan oluşan bir portfolyo oluşturma gayesine de yardımcı olacak.

Başa dön tuşu